bojarsove stránky Čo je webhosting
Čo je to ten (Web)Hosting PDF Tlačiť E-mail
Užívateľské hodnotenie: / 6
SlabéDobré 
Napísal bojars   
Štvrtok, 24 November 2011 22:21

Čo je to (web)hosting?

serverNa internete pozeráme obsah stránok, ktorý je uložený v súboroch na internetových serveroch.

Internetový server

Internetový server je počítač s diskami. Má spustené programy, ktoré vedia preložiť niektorý programový kód (PHP, ASP...), má nainštalovanú databázu a má svoj operačný systém. Tento server je zapnutý a pripojený na sieť takmer nepretržite. To znamená, že keď si zabezpečíte u niekoho "hosting", zaplatíte mu za to, že počítač, na ktorom sú uložené súbory s vašimi stránkami bude vždy pripojený do siete a vaše stránky budú neustále dostupné pre verejnosť.

 

Jednou vetou: Webhosting je vlastne priestor na hardisku počítača - internetového servera.

Niekedy v začiatkoch bol server hostiteľom jednej internetovej domény. Teraz je na jednom hostingu viacej (dokonca sa dá povedať, že veľa) domén. Preto sa teraz hovorí aj to, že "doména je adresou virtuálneho servera".

Nároky na hosting

Kvalitný hosting je dôležitý. Mohli by sme sa teraz začať rozpisovať o tom aký výkon by mal webhosting mať, ktorý hosting je výhodný z cenového hľadiska: môj názor a skúsenosť je, že pri hostingu je potrebné v počiatkoch nájsť optimálne riešenie medzi cenou, potrebou internetových prezentácií a poskytovanými službami: databáza, php, mail... diskový priestor atď.

Na hosting pri spustení internetových stránok môžu byť iné (nižšie) nároky ako u zabehnutých a vo väčšej miere navštevovaných webov. Informácie od poskytovateľa hostingu nie sú až také dôležité, každý je "najlepší, má vynikajúcu dostupnosť, špičkové výkony a ochotný personál"... dobré je ale mať informácie (referencie) ako sa v skutočnosti s poskytovatelia správajú... niekedy si treba prekliknúť stránky, ktoré sú na tom, ktorom hostingu ako referencie. Netreba hodnotiť ich krásu, ale rýchlosť otvorenia, načítania stránky vo vašom prehliadači.

Kde si vybrať

Našiel som pre vás takúto celkom prehľadnú (a parádnu) tabuľku porovnaní rôznych slovenských hostingov. Sú v tabuľke, kde si ich môžete usporiadať v hlavičkách stĺpcov cez šípky podľa kritérií, ktoré práve teraz preferujete:

  • ich "rating" (t.j. poradie podľa hodnotenia),
  • najlacnejší hosting,
  • či najlepší pomer medzi cenou výkonom...

osobne (t.j. subjektívne a vonkoncom nie neomylne) sa prihováram za rozhodovanie podľa posledného kritéria.

Tieto stránky niekoľko rokov hostujú na nic.sk, ale mám určité skúsenosti s inými hostingami. Nie je v mojom záujme ich nijako hodnotiť. Bolo by to naozaj veľmi subjektívne. Ide o to, či sa v prípade nejakej komplikácie dá s ich servisom skontaktovať a dohodnúť... v mojom prípade sa nestalo, že by komunikácia s mojim poskytovateľom nefungovala.

 

Takže moje hodnotenie by mohlo byť: robia si svoju prácu a chcú si ju robiť aj naďalej, takže väčšinou je to O.K.. Stáva sa, že sa spočiatku nemusíte porozumieť, lebo niekedy sú príliš vysoko "odborne založení" a tak môže trochu dlhšie trvať, kým s nimi "nájdete spoločnú reč".

Posledná úprava Nedeľa, 07 August 2016 08:39
 
Reklamný prúžok
Copyright © 2019 bojarsove stránky. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.

Rank SK