bojarsove stránky
Čo je človek PDF Tlačiť E-mail
Užívateľské hodnotenie: / 4
SlabéDobré 
Napísal bojars   
Pondelok, 09 Marec 2015 20:33

Tento článok je zatiaľ osamotený. Je to jeho pracovná verzia a je časťou celej témy, ktorú nemusíte ani čítať. Vlastne nič na týchto stránkach čítať nemusíte. Čítajte to len ak chcete.

Tak sa vráťme k téme "čo je človek".

Človek sa narodí a...

Keď sa človek narodí má asi 305 kostí. Potom, keď je dospelý, má tých kostí 206. Žeby sa časom vykostil? Za to, že sa hýbe vďačí asi 639 svalom. Ráno je človek o 1% vyšší ako večer. Na vrcholoch hôr je človek ľahší ako nad hladinou mora. Asi 16% hmotnosti človeka pripadá na kožu, 40% na svaly, 25% jeho hmotnosti zaberajú kosti, 7% patrí krvi a iba 2% patria mozgu.

Všetko živé má mozog

Priemerný mozog v lebke dospeláka váži 1400 gramov. Boli veľké mozgy, aké mal napríklad ruský básnik Turgenev (2021 gramov), či Bismarck (1807 gramov). Ženy majú v priemere menší mozog, ich rekordom je 1742 gramov. No napríklad taký Einstein patril so svojimi 1230 gramami medzi ľudí s podpriemerným mozgom. Žeby?

U zvierat je to iné: slon môže mať päťkilový mozog, veľryba síce až desaťkilový, no pri proporčnom prepočte ku telu má omnoho menší mozog ako priemerný muž. U muža na 44 gramov telesnej hmotnosti pripadá jeden gram mozgu, no u trpaslíčej opice pripadá jeden gram na 27 gramov tela, u kapucína je to na 17 gramov váhy tela.

A ten ľudský mozog

Ľudský mozog sa skladá z uhľohydrátov, tukov, lipidov, nukleových kyselín, proteínov a 75% vody. Obsahuje aj okolo 100 miliárd neurónov (nervových buniek) cez ktoré dáva svoje povely pomocou elektrických impulzov. Impulzy sa premiestňujú rýchlosťou viac ako 400 km/hod a vyvíjajú energiu, ktorá dokáže rozsvietiť žiarovku. Mozog je taký energetický spotrebič, že spáli 20% energie celého tela. Je aktívnejší v noci ako cez deň. Za rok si mozog premietne 1500 snov. Čím má človek väčšie IQ, tým má tých snov viacej. Mentálna mozgová kapacita storočného človeka s dokonalou pamäťou je porovnateľná s  čipom, ktorý budú mať pri súčasnom trende vývoja počítače asi o tridsať rokov. Myslí sa tým kapacita pamäte, nie jej kreativita, či emočné schopnosti. Ľudský mozog spracuje 11 miliónov bitov informácií za sekundu, ale uvedomí si z nich len asi 40 bitov.

Mozgom vidíme

Štvrtina mozgu riadi oči. Očami nevidíme. Vidíme mozgom, oči sú iba kamery. Oko je jedinou časťou tela, ktorá má rovnakú veľkosť od narodenia po celý ľudský život. Vo svojej dúhovke má oko otvor (fotograf by povedal "clonu"), ktorú voláme zornica. Za zornicou je šošovka, ktorá premietne (prevrátený) obraz na pozadie oka, sietnicu. Na sietnici sa nachádza asi 125 miliónov tyčiniek a 7 miliónov čapíkov. Tyčinky sa zaoberajú iba vnímaním svetla. Čapíky, v závislosti od intenzity svetla, vnímajú farby. Čím je svetlo jasnejšie tým lepšie tie farby rozpoznajú. Oko rozozná desať miliónov rôznych farieb. Oko ale dokáže vnímať aj zvuk. Pri bozku až 66% ľudí oči zatvorí. Oči sa zatvoria aj pri kýchnutí. Asi málo ľudí nevie, že keby sa oči pri kýchnutí nezatvorili, vyleteli by z hlavy do priestoru. To by bola hrozba pre priestor... či?

Materialistický pohľad na človeka

Normálny človek je celkom bežne zložený zo 64% kyslíka, 20% uhlíka, 10% vodíka, troch percent dusíka. Po jednom percente jeho telo obsahuje vápnik a fosfor... zvyšné prvky sú v tele obsiahnuté pod jedno percento a tie drahšie kovy ako železo, meď, či mangán sú na úrovni jedného, alebo aj pod jedno promile. Zlata je v tele iba asi 0,2 miligramu a väčšina z neho sa nachádza v krvi. V podstate je človek materiálovo nenáročný a lacný. Na jedného občana by ste základné suroviny nakúpili možno aj za päť €ur. Výroba, vznik človeka, je teda ekologická záležitosť.

Dospelý človek má aj energetický potenciál. Dokáže vyprodukovať také množstvo vodíka, že by s ním dokázal poháňať svoje auto po celý rok. Vydá mu na 2698 kilometrov. Vodík vyprodukuje vo svojom moči.

Ako je to s ľudskou dušou?

Človeka si podmaňujú jeho gény. Vedci zistili, že tieto gény väčšinou spôsobujú, že u neho dominuje jeho negatívne správanie. Ľudský strach, obavy jedinca, sú dedičné a môžu sa uchovávať v DNA aj počas nasledujúcich generácií. Svet je hrozný. Každý deň je na ňom 44-tisíc búrok, pri ktorých blesky do zeme udrú stokrát za sekundu a denne je na svete 35 zemetrasení. Za rok sa stanú dva milióny prípadov podpaľačstva, za ten istý rok zotneme vyše milióna stromov, aby sme z nich vyrobili obyčajné špáradlá. Svete nemusí byť len nepríjemný. Každý deň sa na ňom pomiluje 200 miliónov párov a narodí sa tu 400-tisíc detí. Človek potrebuje smiech. Smiech dokáže človeku zmierniť bolesť, ale aj také objatie poteší, lebo redukuje stres a krvný tlak.

Človek je komunikatívny. Za deň povie okolo 5000 slov, z toho 80% sám pre seba. Vedci sú vo svojich výskumoch ďalej. Zistili, že minimum vyslovených slov za deň je približne 500, no rekord na deň je neuveriteľných 47 000 slov. Podľa pohlaví je štatisticky vykázané, že v priemernom maxime počtu vyslovených slov vedú ženy. Vyslovia totiž 16 215 slov a muži, nech sa snažia ako chcú ich povedia priemerne len 15 669.

Posledná úprava Pondelok, 12 Október 2015 19:53
 
Reklamný prúžok
Copyright © 2019 bojarsove stránky. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.

Rank SK