bojarsove stránky Internetové prehliadače
Čo sú internetové prehliadače? PDF Tlačiť E-mail
Užívateľské hodnotenie: / 44
SlabéDobré 
Napísal bojars   
Sobota, 26 November 2011 18:54

Internetový prehliadač (browser)

Poznáte ich?

Internetové browsery na bojars.skInternet Explorer, Avant, Maxthon, Google Chrome, Opera, Firefox, Flock, Safari, Konqueror... sú to názvy internetových prehliadačov (alebo aj "browserov"). Internetové prehliadače sú teda programy, v ktorých si otvárate internetové stránky. Nemýľte si ich s internetovými vyhľadávačmi.

Keby som mal ísť do detailov, mohol by som menovať ešte verzie prehliadačov. Verzie prehliadačov sa menia hlavne z nasledovných dôvodov:

  • riešenia problémov so zabezpečením prehliadačov
  • riešenia problémov s interpretáciou HTML a CSS kódovania internetových stránok
  • v rámci zavádzania podpory prechodu na nové verzie HTML5 a CSS3, ktoré zjednodušujú vkladanie nových funkcií do stránok.

Pre webdizajnera býva zmena k lepšiemu problém. Majú ošetrené chyby starších verzií a musia riešiť chyby nových. Áno: všetci robíme chyby.  Dizajn treba ladiť: pre prehliadače, pre vyhľadávače (SEO), pre návštevníka (copywriting). Niektorí webdizajneri stavajú na moderných technológiách a tým nepriamo nútia užívateľov aby si inštalovali nové verzie prehliadačov. Spoliehajú sa na to, že vývoj ide dopredu a s ním aj užívatelia. Majú pravdu: tak to má byť.

Výhodou je, že prehliadače sú na internete na stiahnutie väčšinou zadarmo. Na kontrolu toho, aké prehliadače sa na internete práve používajú slúžia napríklad tieto štatistiky počítadiel na internetových stránkach.

Stránky na stiahnutie prehliadačov

Tu je niekoľko adries, kde sa dajú stiahnuť tie najdôležitejšie internetové prehliadače:

Stiahnuť si môžete prehliadače aj po kliknutí na ich logá:

 

Safari Browser LogoMozilla Firefox LogoGoogle Chrome LogoMicrosoft Internet Explorer LogoOpera Browser LogoBrowser Konqueror Logo

 

Názvy a logá sú ochrannými známkami ich vlastníkov.

Maxthon, Avant, Flock, K-Meleon a iné "deti"

Prečo sa nerozpisujem o týchto prehliadačoch? Myslím, že som ich sem aj tak dal tak akurát. Je to preto, lebo najpoužívanejšie prehliadače majú v podstate štyri tzv. "vývojárske jadrá":

  • MSIE (jadro Trident, pre Mac Tasman): Internet Explorer, Maxthon, Avant...
  • Gecko: Mozilla, Firefox, Netscape (od verzie 6), Flock, K-Meleon..
  • Opera (jadro Presto): pôvodne nórsky produkt, ktorého bezplatná verzia bývala s reklamou
  • Webkit: Google Chrome, Safari, azda aj Iron, či (možno) Arora - WebKit bol základom jadra Konqueroru

Ide o to, že Maxthon, Avant, Flock, K-Meleon a ďalšie odvodeniny sú vo väčšine pokusmi vývojárov o zdokonalenie na jadrách (základoch) používaných prehliadačov. Možno z nich časom vznikne konkurencia, ale v podstate sú spestrením internetu. Medzi dobré príklady toho ako sa títo vývojári presadili patrí história prehliadača Firefox, ktorý sa vyvinul ako nezávislý prehliadač z komplexnejšieho projektu nazvaného Mozilla. Mozilla bola pôvodne prehliadačom, ktorý mal ako súčasť mailového klienta. Podobne boli riešené prehliadače Netscape Navigator a Opera.

Ktorý prehliadač je najlepší

Pôvodne som sa chcel vyhnúť odpovedi na túto otázku. Vyjadrím len svoj názor. Tie najpoužívanejšie prehliadače majú najviac bezpečnostných rizík. Je to preto, lebo hackerom a internetovej mafii sa predsa najviac oplatí zaoberať zabezpečením toho softvéru, ktorý sa najviac používa.

Podľa mňa sú pre vás najlepšie tie prehliadače na ktoré ste zvyknutí, s ktorými sa vám dobre "surfuje". Každý má nejaké funkčné nedostatky, preto je dobré vyskúšať aj konkurenciu. Problém nie je ani tak v prehliadači, ako v stránkach, ktoré navštívite. V niektorých môže byť škodlivý softvér, iné sú urobené (akože) pre "moderné prehliadače" a pre staršie sú niekedy až nefunkčné. Niekedy bývajú problémy aj v nás a v našich návykoch... alebo ja v tom, čomu sme ochotní uveriť.

Načo sú potrebné aktuálne verzie prehliadačov?

Je pravda, že je dobré mať nainštalovanú niektorú z posledných verzií prehliadačov. Mali by byť dokonalejšie a bezpečnejšie ako tie pred nimi. Všetky používané prehliadače sú vlastne zadarmo a ich inštalácia by nemala byť nijako zvlášť zložitá. Od roku 2010 nové verzie prehliadačov nabiehajú na nové verzie HTML (5) a CSS (3), ktorými je riešené významné zdokonalenie v štandardnej funkčnosti zobrazovania stránok a médií na nich (video, obrázky a pod.).

Problém by mohol byť v prípade, že máte slabší počítač a starší operačný systém, ktorý nové verzie prehliadačov nepodporuje... a problém býva aj v prípade, že ste na internete na počítači ku ktorému nemáte administrátorské práva... najčastejšie z práce, či zo školy. No časom je už bezpredmetné zaoberať sa aktualizáciami. V mnohých prípadoch je to preto, lebo neustále prebiehajú na pozadí bez toho, žeby sme si to uvedomovali.

Posledná úprava Nedeľa, 07 August 2016 08:19
 
Reklamný prúžok
Copyright © 2019 bojarsove stránky. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.

Rank SK