Voľné CMS PDF Tlačiť E-mail
Užívateľské hodnotenie: / 4
SlabéDobré 
Napísal bojars   
Piatok, 27 Február 2015 13:54

Ktoré redakčné systémy sú zadarmo?

Ako sme si v predošlom článku písali, redakčné systémy môžu byť za poplatok, ale aj bez priameho poplatku, čo by mohlo znamenať, že sú zadarmo. To, že za ne neplatíme, neznamená, že ich autor (respektíve aj viacero autorov) nemajú finančný prospech. Vo väčšine prípadov pravdepodobne vznikli ako ich programátorský pokus, redakčný systém, ktorý ponúkli k vyskúšaniu a po pozitívnych/ či aj negatívnych odozvách ďalej svoje dielo zdokonaľovali. Redakčný systém má "otvorený zdroj" (angl. "Open Source"), ktorý si môžu pozrieť a upraviť aj ďalší nádejní programátori.

Robia to spoločne ta, že v diskusných fórach zbierajú ďalšie pripomienky a zdokonaľujú systém. Zvyšuje sa počet ich užívateľov, internetových stránok s týmto redakčným systémom, no aj jeho autorstvo už nepatrí iba jednému, ale má ho určitá dobrovoľná vývojárska skupina (Developeri). Tá skupina ľudí sa ani nemusí osobne stýkať, nemusia sa poznať tvárou v tvár, ale ich spoločná práca predsa dáva určitý prospech. Majú spoločné dielo, ktoré sa nazýva "redakčný systém". Prináša im skúsenosti, ak je redakčný systém používaný tak aj slávu, ktorá stúpa počtom užívateľov... stúpajú na hodnote, lebo majú referenciu, ich stránky sú zaujímavé a majú návštevnosť, získavajú príspevky za zobrazenú reklamu. Niekedy pod svojim menom vyvíjajú doplnky, či šablóny, ktoré sú platené. Inokedy na užívateľoch CMS testujú, zdokonaľujú svoje nápady. Majú to "zadarmo", lebo webdizajnérska firma si musí testerov platiť.

Licencia voľných redakčných systémov

Každý z nás asi vie, že spôsob akým môžme narábať s nejakým dielom určuje pravidlo/ zákon, ktorý sa nazýva "licencia".

Pokiaľ nie je výslovne povedané, aká licencia sa na čokoľvek vzťahuje, tak každé dielo (redakčný systém, pieseň, obrázok fotografia...) patrí tomu, autorovi, ktorý ho vytvoril, alebo tomu, kto si vlastníctvo od autora kúpil/ zdedil, prípadne iným zákonným spôsobom nadobudol. Neznamená to, že keď si kúpite knihu, fotografiu, hudobný nosič, nahrávku(...) máte k nemu vlastnícke práva. K samotnej veci áno, ale k duševnému vlastníctvu obsahu nie... ak ich ďalej šírite dopúšťate sa trestného činu. Zaujímavé je, že sociálne siete, respektíve niektoré príspevky sú vo veľa prípadoch (potencionálne) budúcou "zlatou baňou" pre súdne spory. No a niekedy aj nie. Kedy môžete diela šíriť, či verejne používať? To sa dozviete z priloženej licencie.

Opakujem: Keď licencia nie je, vlastník šírenie diela nepovolil.

Licencia GNU GPL

Ako je to s licenciou na redakčné systémy? Redakčné systémy s otvoreným zdrojom sú spravidla vyvíjané pod licenciou "GNU GPL". V logu má táto licencia kresbu hlavy antilopy (byvolca) gnu, známeho aj ako "pakôň bielochvostý" (Connochaetes gnou).

Text licencie má mnoho slov, no začína približne tým, že "dielo je možné voľne a slobodne šíriť". Často "nevadí, že je používaný aj na komerčné účely", t.j. môžte si z neho urobiť firemnú prezentáciu, no autori, vývojári, nikdy nezodpovedajú za škody, straty, ktoré takýto redakčný systém užívateľovi spôsobí...čo je zadarmo býva bez záruk. Samozrejme, že webstránka s otvoreným CMS určité riziká má... ale to je tak so všetkým, čo má otvorený zdroj.

Potom je v licencii napísané ešte veľa ďalších informácií, no medzi podstatné podmienky, ktoré si autori takýchto redakčných systémov dávajú je, že niekde na stránke musí byť odkaz, niekedy len v kóde musí zostať zmienka o tom, z čoho je webový portál/ stránka vyrobená a aký systém používa. A to je podstatný dôvod, prečo pod mojou stránkou, či na niektorých weboch, ktoré som založil nájdete na samom spodku odkaz, že beží vďaka hrdej podpore (v tomto prípade) systému Joomla!, vydávaného pod licenciou GNU/GPL.

Takže na tomto skončím všetko, čo som sa snažil (z môjho pohľadu) zjednodušene napísať o tom ako je to so slobodným softvérom, na internete známym ako redakčný systém. Ďalej si myslím, že by bolo možno vhodné poradiť ako si takýto systém vybrať... teda ako si ho vyberám ja a s ktorým mám skúsenosti.

Posledná úprava Pondelok, 02 Marec 2015 19:38
 
Reklamný prúžok
Copyright © 2019 bojarsove stránky. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.

Rank SK